Vasaras sezonā palielinās rīkoto izklaides pasākumu skaits

16.06.2014

Vasaras sezonā palielinās rīkoto izklaides pasākumu skaits

Vasaras mēneši ir laiks, kad palielinās ne tikai izklaides pasākumu pieejamība, bet darbību atsāk arī sezonālas āra kafejnīcas un atpūtas vietas, kas apmeklētāju piesaistīšanai mēdz rīkot izklaides pasākumus ar DJ priekšnesumiem un diskotēkas. Būtiska publisku pasākumu sastāvdaļa ir mūzika, jo tā iespējams nodrošināt pozitīvu un enerģisku kopējo atmosfēru.

Lai rīkotu publisku pasākumu, ir jāveic saskaņošana ne tikai ar pašvaldību, bet mūzikas ierakstu atskaņošanas gadījumā, saistības jānokārto arī ar kolektīvā pārvaldījuma organizācijām. Mūzikas ierakstu atsakņošana publiskos pasākumos saskaņā ar Autortiesību likuma normām ir Publiskais izpildījums, kas ir viens no fonogrammu izmantošanas veidiem un tiek administrēts kolektīvi.

LaIPA ik gadu noslēdz līgumus ar teju 3000 pasākumu rīkotājiem par mūzikas ierakstu izmantošanu koncertos, diskotēkās, festivālos, lielos korporatīvos pasākumos, izlaidumu neoficiālajās daļās, pilsētu svētkos un citos izklaides pasākumos. Atlīdzība jāveic par pašmāju un ārvalstu mūzikas ierakstu izmantošanu, jo LaIPA darbojas starptautiskā blakustiesību kolektīvā pārvaldījuma organizāciju sistēmā, nodrošinot atlīdzību sadali un izmaksas tiesību īpašniekiem.

Atlīdzība par mūzikas ierakstu atskaņošanu privātos pasākumos un fonogrammu izmantošanu mācību procesā nav jāveic

Mūzikas ierakstu izmantošana privātos pasākumos – kāzās, kristībās, dzimšanas un vārda dienās, Līgo svētkos u.c. ir atļauta bez kolektīvā pārvaldījuma organizāciju atļaujas. LaIPA nekad nav administrējusi privātus pasākumus, to paredz arī 2013. gadā spēkā stājušās izmaiņas Autortiesību likumā, likuma redakcija pieejama šeit. Arī izglītības iestādēm atlīdzība nav jāveic par fonogrammu jeb mūzikas ierakstu izmantošanu mācību procesa ietvaros. Tāpat LaIPA neadministrē izglītības iestāžu rīkoto izlaidumu svinīgās daļas jeb atestātu, diplomu pasniegšanas ceremonijas.

Kā saņemt atļauju mūzikas ierakstu izmantošanai publiskā pasākumā?

Pasākumu iespējams pieteikt aizpildot veidlapu, kas pieejama mājaslapas sadaļā Es izmantoju mūziku. Plašāku informāciju var iegūt, sazinoties ar Publiskošanas tiesību speciālistiem pa tālruni 67605023 vai 67893828.

Aprēķini maksājamās atlīdzības lielumu publiskam pasākumam Kalkulators.