LaIPA biedri, atzīmējot Starptautisko Intelektuālā īpašuma dienu, Latvijas radio diskutēs par intelektuālā īpašuma aizsardzību

22.04.2014

Š. g. 26. aprīlī  visā pasaulē atzīmēs Starptautisko Intelektuālā īpašuma dienu, lai pievērstu sabiedrības uzmanību intelektuālā īpašuma aizsardzības jautājumiem. Šogad Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība (LaIPA) Starptautisko Intelektuālā īpašuma  dienu atzīmēs sadarbībā ar Latvijas Radio.

 

LaIPA pārstāvji 24. aprīlī piedalīsies LR1 raidījumā “Kā labāk dzīvot”, kurā stāstīs par intelektuālā īpašuma tēmu, ikviens radio klausītājs varēs uzdot jautājumus biedrības LaIPA izpildirektorei Lienai Grīnai, mūziķiem Kārlim Būmeisteram un Kārlim Kazākam. Savukārt, sestdien, radio 5 no plkst. 12.00 līdz 14.00 notiks aktuāla diskusija ar Latvijas mūziķu, producentu un menedžmenta dalību, kurā sabiedrībā pazīstami mūzikas industrijas pārstāvji atbildēs uz klausītāju jautājumiem par autortiesībām un blakustiesībām. Radio klausītāji sev interesējošos jautājumus varēs iesūtīt Radio 5 un LaIPA sociālajos tīklos no 22. aprīļa.

 

Abas radio stacijas šajās dienās atskaņos LaIPA TOP 10 visvairāk atskaņotās dziesmas 2013. gadā, ko LaIPA ir apkopojusi pēc visu Latvijas radio staciju iesniegtajām atskaitēm:

 

  1.  Capital Cities “Safe and Sound”
  2.  Pink “try”
  3.  Icona Pop “Ilove it”
  4.  Katy Parry “ Roar”
  5.  Bastille “Pompeii”
  6.  Dons “Signāls”
  7.  Prāta Vētra “Vēl viena klusā daba”
  8.  Dons “Māsa Upe”
  9.  Igo/ieva Kerēvica “Meitenes vēl pasakām tic”
  10.  Otra puse/Antra Stafecka “Uzzīmē mani”

 

“Sadarbība ar radio ir ļoti nozīmīga sabiedrības informēšanā, tā ir iespēja atraktīvā  un dažādos veidos skaidrot sarežģīto intelektuālā īpašuma tēmu, kas ir nozīmīga visiem radošās jomas pārstāvjiem. Termins intelektuālais īpašums ir attiecināms daudz plašāk, tas sevī ietver ne tikai mūziku, bet arī dzeju, kino, žurnālistiku, mākslu u.c. radošās jomas. Tas ir tiesību kopums, kas rodas cilvēka radošajā darbā, un tā radītajiem ir tiesības uz aizsardzību pret negodīgu konkurenci. Mēs priecājamies par radio, kas izprot, atbalsta un novērtē mūziķu radošo darbu, ” saka LaIPA izpilddirektore Liena Grīna.

 

Katru gadu Starptautiskā Intelektuālā īpašuma dienas tematika ir veltīta kādai no radošajām jomām, šogad īpaša uzmanība tiks veltīta kino industrijai. Starptautisko Intelektuālā īpašuma dienu ik gadu atzīmē 26. aprīlī, jo 1970. gadā šajā datumā tika dibināta Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācija (World Intellectual Property Organization – WIPO). Šogad Starptautisko Intelektuālā īpašuma dienu atzīmēs jau četrpadsmito reizi un ik gadu par godu šai dienai notiek vairāki zīmīgi pasākumi un kampaņas, lai pievērstu sabiedrības uzmanību intelektuālā īpašuma aizsardzībai un godinātu māksliniekus, izgudrotājus un autorus.

 

 

Biedrība “Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” ir organizācija, kurā apvienojušies izpildītāji un fonogrammu producenti, lai kolektīvi administrētu savas tiesības – vienotos ar fonogrammu izmantotājiem par maksājamo atlīdzību, iekasētu, sadalītu un izmaksātu to tiesību īpašniekiem. LaIPA ir starptautiski atzīta organizācija, kas vienīgā Latvijā administrē pašmāju un ārvalstu izpildītāju un fonogrammu producentu tiesības saņemt taisnīgu atlīdzību par fonogrammu izmantošanu. LaIPA pārstāv vairāk kā 1500 Latvijas izpildītājus, fonogrammu producentus un vairāk kā 700 000 starptautiskos izpildītājus un fonogrammu producentus, tai skaitā lielās ierakstu kompānijas (Universal, Sony, Warner, EMI). LaIPA fonogrammu datu bāzē ir apkopota informācija par 150 000 Latvijas un vairāk kā 800 000 ārvalstu fonogrammām.