Starptautiskā Mūzikas ierakstu industrijas asociācija IFPI publicē 2025. gada mūzikas ierakstu nozares rādītāju apkopojumu
27.03.2025

Publikācija IFPI mājaslapā,
2025. gada 19. marts.
Londonā notikusi jaunākā IFPI (International Federation of the Phonographic Industry) starptautiskā mūzikas nozares datu apkopojuma prezentācija un izplatīts preses paziņojums, kas guvis plašu rezonansi gan mūzikas industrijā, gan medijos.
Nozares datu apkopojums sniedz pārskatu par 2024. gada starptautiskās mūzikas ierakstu industrijas rezultātiem, izgaismo mūzikas ierakstu lomu, kā arī aplūko aktuālās tendences un nozarei svarīgākos izaicinājumus. Papildus ieņēmumu datiem apkopojumā ietverti arī nozīmīgi industrijas rādītāji, piemēram, straumēšanas abonentu skaits pasaulē, kā arī analīze par populārākajām dziesmām, albumiem un māksliniekiem. Šo ziņojumu kā uzticamu datu avotu plaši izmanto ierakstu kompānijas, straumēšanas platformas, bankas, akadēmiskās institūcijas un valsts pārvaldes iestādes.
Pamatojoties uz jaunākajiem datiem, 2024. gadā mūzikas ierakstu ieņēmumi sasniedza vēsturiski augstāko līmeni – 2,9 miljardus ASV dolāru, kas ir par 5,9% jeb 160 miljoniem vairāk nekā iepriekšējā gadā. Eiropa saglabāja otro vietu pasaulē pēc mūzikas ierakstu tirgus apjoma, veidojot 29,5% no globālā tirgus un nodrošinot 8,3% izaugsmi – augstāko starp lielākajiem reģioniem aiz ASV.
Pieaugumu galvenokārt veicināja publiskās atskaņošanas ieņēmumi, kas pirmo reizi pārsniedza 1 miljardu ASV dolāru, kā arī privātās kopēšanas atlīdzību pieaugums. Nozīmīgi panākumi fiksēti, pateicoties uzlabotai licencēšanas stratēģijai un sadarbībai ar nacionālajām kolektīvā pārvaldījuma organizācijām, kas palīdzējušas paplašināt tirgus pārklājumu un uzlabot atlīdzību iekasēšanas efektivitāti.
Starp 2024. gada nozīmīgākajām tendencēm izceļas trīs virzieni. Vinila renesanse turpinās – šis formāts piedzīvojis jau 18. izaugsmes gadu pēc kārtas (+4,6%), kas paver jaunas iespējas nišas izdevējiem un mūzikas veikaliem arī mūsu tirgū. Tikmēr mākslīgā intelekta straujā ienākšana mūzikas industrijā rosina diskusijas par ētiku un autortiesībām – tiek uzsvērta nepieciešamība pēc licencētas, caurspīdīgas MI izmantošanas, kas atbalsta, nevis apdraud māksliniekus. Savukārt, pieaugot straumēšanas manipulācijām un digitālajiem pārkāpumiem, LaIPA ka kolektīvā pārvaldījuma organizācija jau aktīvi sadarbojas ar nozares partneriem un valsts institūcijām, lai proaktīvi risinātu problēmas un aizsargātu izpildītāju un fonogrammu producentu tiesības.
Plašāk ar ziņojuma datiem var iepazīties šeit: https://www.ifpi.org/resources/