Seminārā apspriež radošā satura un likuma mijiedarbību digitālajā vidē

20.11.2024

Seminārā apspriež radošā satura un likuma mijiedarbību digitālajā vidē

12. novembrī Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolā, dziesmu rakstīšanas nometnes RIGaLIVE ietvaros norisinājās seminārs "Kad radošums satiek likumu", kuru rīkoja Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība, Music Latvia, Latvijas Reklāmas asociācija un Latvijas Republikas Patentu valde. Seminārs pulcēja dažādu jomu ekspertus, kuri sniedza ieskatu autortiesību, blakustiesību un rūpnieciskā īpašuma nozīmei reklāmas jomā, īpaši uzsverot likumisko atbildību un satura izmantošanas izaicinājumus.


Foto: Miks Burmistris, RIGaLIVE

Seminārs bija daļa no RIGaLIVE dziesmu rakstīšanas nometnes, kas šogad notika jau desmito reizi. Divās dienās starptautiskā nometne pulcēja 34 dalībniekus no astoņām valstīm. Kopš 2017. gada RIGaLIVE ir radījusi platformu starptautiskai sadarbībai un radošumam, un šajā laikā nometnēs ir piedalījušies 238 dalībnieki no 18 valstīm. Daudzas nometnē radītās dziesmas tiek izdotas komerciāli, tādējādi apliecinot šīs platformas nozīmīgumu kā iedvesmas un jaunu ideju avotu mūzikas industrijai.

Semināra ietvaros nozares eksperti norādīja uz vairākām praktiskām darbībām, kas jāveic, lai likumīgi izmantotu citu autoru darbus reklāmā un digitālajā saturā. Akcentējot atbilstošu licenču un saskaņojumu iegūšanu gan no izpildītājiem, gan fonogrammu producentiem, gan darba autoriem, lai nodrošinātu likumīgu autoru darbu lietošanu. Cik svarīgi ir ne tikai saņemt autora atļauju, bet arī skaidri vienoties par darba izmantošanas mērķi un apjomu, lai izvairītos no nesaskaņotiem pārkāpumiem.


Tāpat tika skatīti sociālo platformu lietošanas noteikumi attiecībā uz jau esošu autoru darbu izmantošanu, piemēram, TikTok, lietošanas noteikumi, kas paredz papildu prasības komerciālam saturam. Uzsvērta rakstiskas vienošanās nozīme gan darba radītāju starpā, gan darba lietotājiem. Analizēti piemēri par preču zīmju lietošanu un reģitrāciju, kā būtisku zīmola aizsardzības elementu, kas palīdz stiprināt zīmola drošību un pievilcību sabiedrības acīs.

Semināru ar uzrunu atklāja Latvijas Reklāmas asociācijas vadītāja Baiba Liepiņa, pievēršoties atbildības robežām reklāmā un brīdim, kad sociālo mediju saturs kļūst par reklāmu. Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve Sanita Gertmane skaidroja komercprakses un patērētāju tiesību ietekmi uz influenceru mārketingu, savukārt Kultūras ministrijas pārstāve Ilona Pētersone atgādināja, ka autortiesības darbojas no darba radīšanas brīža, un tās jārespektē arī komerciālajā vidē. Patentu valdes pārstāve Viktorija Kasara pievērsa uzmanību preču zīmju nozīmei zīmola aizsardzībā, bet AKKA/LAA pārstāve Ieva Kolmane uzsvēra autoru personisko tiesību ievērošanas nepieciešamību.

LaIPA pārstāvis Edgars Bite uzrunāja klātesošos par juridiskajām niansēm, kas jāievēro, lai mūzikas izmantošana reklāmā būtu likumīga. Savukārt, MicRec izdevniecības vadītājs Guntars Račs sniedza ieskatu latviešu un ārvalstu autoru darbu izmantošanas praksē, kā arī uzsvēra rūpīgu licencēšanas procesu nozīmi, lai nodrošinātu mūzikas likumīgu izmantošanu gan reklāmās, gan citos projektos. Pasākumā viesojās arī ārzemju viesis - Reelika Lelle no Sony Music Entertainment, kura pasākuma dalībniekiem sniedza ieskatu ārzemju mūzikas legālā izmantošanā. Tikmēr Guilty Ogilvy radošā direktore Anna Krūze, noslēdzot semināru, runāja par autortiesību ievērošanu TikTok platformā.

Pasākuma ietvaros vairākkārt tika uzsvērta izglītojošās platformas Autorskola nozīme. Autorskola ir veidota kā nozīmīgs resurss, kas palīdz sabiedrībai, īpaši radošo nozaru pārstāvjiem, apgūt zināšanas par autortiesībām, blakustiesībām un intelektuālā īpašuma aizsardzību, lai atbildīgi izmantotu radošo saturu, īpaši mūsdienu digitālajā vidē.

Noslēgumā norisinājās jautājumu un atbilžu sesija, kurā visi semināra runātāji sniedza padziļinātus skaidrojumus un padomus par aktuālajiem radošā darba izmantošanas jautājumiem Latvijā. Seminārs bija vērtīgs resurss gan reklāmas un mārketinga nozares speciālistiem, gan ikvienam, kurš saskaras ar autortiesību un blakustiesību jautājumiem, apliecinot, ka mūsdienās radošums un tiesiskais regulējums iet roku rokā.

Seminārs apstiprināja, ka izpratne par tiesisko regulējumu ir izšķiroša radošajās industrijās, veicinot atbildīgu, drošu un likumīgu pieeju radošā satura izmantošanai mūsdienu digitālajā vidē. Šī izglītojošā pieeja ir būtisks solis, lai veidotu sabiedrību, kas novērtē un atbalsta legālu satura apriti, kas, savukārt, stiprina Latvijas radošās industrijas un ekonomiku.



Foto: Miks Burmistris, RIGaLIVE


Latvijas Reklāmas asociācijas vadītāja Baiba Liepiņafoto: Miks Burmistris, RIGaLIVE


Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve Sanita Gertmanefoto: Miks Burmistris, RIGaLIVE


Kultūras ministrijas pārstāve Ilona Pētersonefoto: Miks Burmistris, RIGaLIVE


Patentu valdes pārstāve Viktorija Kasara; foto: Miks Burmistris, RIGaLIVE


AKKA/LAA pārstāve Ieva Kolmanefoto: Miks Burmistris, RIGaLIVE


LaIPA pārstāvis Edgars Bitefoto: Miks Burmistris, RIGaLIVE


MicRec izdevniecības vadītājs Guntars Račs; foto: Miks Burmistris, RIGaLIVE


Reelika Lelle no Sony Music Entertainment; foto: Miks Burmistris, RIGaLIVE


Guilty Ogilvy radošā direktore Anna Krūzefoto: Miks Burmistris, RIGaLIVE


Foto: Miks Burmistris, RIGaLIVE