Mūzika kā sevis motivācija darba vietā

31.01.2017

Mūzika kā sevis motivācija darba vietā

Darba produktivitāte, plānošana un spēja koncentrēties uzdevumu veikšanai vienmēr būs aktuāls jautājums gan fiziska darba veicējiem, gan intelektuālā darba veicējiem, kas vērsts uz analītisku domāšanu un stratēģiski svarīgu lēmumu pieņemšanu.

Ilgstošs darbs pie datora nogurdina, fona trokšņi birojā novērš mūsu uzmanību un koncentrēšanas spējas zūd, bet veicamo darbu apjoms un noslogojums tikai pieaug, ja nespējam iekļauties darbu izpildes termiņos.

Interneta resursi, apmācību programmas un nozaru eksperti piedāvā plašu informāciju, kā veicināt darba efektivitāti un plānot savu ikdienas darbu. Atrodami neskaitāmi padomi dažādās variācijās, tajā skaitā ieteikumi kā sadalīt savu darba dienu - 45 minūtes aktīvi strādāt un 15 atpūsties svaigā gaisā. Tas ir būtiski, bet tas ne vienmēr palīdz!

Viens no veidiem kā varam sev palīdzēt gūt papildus enerģiju, plānoto paveikt ātrāk un efektīvāk, ir mūzika!

Kādi faktori nosaka mūzikas ietekmi uz spēju koncentrēties?

1950. gados ir reģistrēti pirmie pētījumi par mūzikas ietekmi uz smadzeņu darbību un emocijām, kad ārsti Eiropā un Amerikas Savienotajās Valstīs sāka novērtēt mūzikas nozīmi pacientu atveseļošanās procesā. Turklāt cilvēki jau gadsimtiem izmanto mūziku, lai sakārtotu domas un paustu sajūtas.

Mūsdienu pētījumi norāda, ka mūzika atbrīvo no tādām negatīvām emocijām kā stress, uztraukums un depresija. Vēl citos pētījumos pierādīts, ka priecīga vai skumja mūzika ietekmē to, caur kādu emocionālo prizmu uztveram arī savus līdzcilvēkus.

Mūzikas ietekme uz dažāda rakstura cilvēkiem ir mainīga, atkarībā no iepriekšējās pieredzes un zināšanām par mūziku, zinātnieki ir atklājuši vispārējas noskaņojuma un smadzeņu darbības sasaistes, kas palīdz izvēlēties mūziku darba vietā.

Piemērotas mūzikas izvēle efektīvāka darba rezultāta sasniegšanai

Lielākoties pētījumi norāda, ka mūzikas atskaņošana darbavietā, veicot darba pienākumus, uzlabo efektivitāti, kreativitāti un laimes sajūtu. Tomēr ir būtiski priekšnoteikumi, ko vajadzētu ievērot praksē:

  • Dziesmu vārdi lielākajai daļai cilvēku novērš uzmanību, tāpēc gadījumos, ja veicamajam uzdevumam nepieciešama intensīva fokusēšanās, jāapgūst jaunas prasmes un iemaņas vai jāuztver apjomīga un analītiska informācija, ieteikums ir izvēlēties instrumentālos skaņdarbus kā fona mūziku darba vietā.
  • Gadījumos, kad ikdienas procesus veido monotons darbs, pastāv pretējs efekts - mūzika ar vārdiem palīdz un atvieglo veikt ikdienišķus vai vienveidīgus darba uzdevumus.
  • Gadījumos, kad pienākumu veikšanai ir nepieciešama absolūta koncentrēšanās, tad vispiemērotākais būs klusums.

Avots: Psychcentral.com

Interesanti fakti

2012. gadā tika pētīta apkārtējās vides un dabas skaņu ietekme uz cilvēku kā kreativitāti veicinošu vai tieši pretēji - negatīvi - ietekmējošu faktoru. Pētījumā pierādīts, ka vidēja skaļuma trokšņi, kas atbilst līdz 70 decibeliem, uzlaboja radošo procesu. Savukārt trokšņi virs 85 decibeliem, radošo procesu ietekmēja negatīvi.

Avots: The Journal of Consumer Research

Ja pētījumā izdarītos secinājumus attiecina uz mūzikas izvēli, tad papildus jāpievērš uzmanība ne tikai dziesmu saraksta dažādošanai un pareizai mūzikas izvēlei atkarībā no darba procesu specifikas, bet arī jāpārdomā, cik skaļi klausīties fona mūziku.

Kopsavilkums

Nav vienotas receptes mūzikas dziesmu saraksta izveidošanai, kas garantēs stabilu darba efektivitāti, to ietekmē daudz citi iekšējie un ārējie faktori, darba vide un darba pienākumi. Mūzika ir efektīvs instruments sevis pašmotivācijai, kas vienlaikus ir zinātniskos pētījumos pierādīts fakts, ko ir vērts izmantot! Galvenais atrast līdzsvaru starp mūziku, dabas skaņām un klusuma brīžiem.

Atgādinājums

Lai darba vietā atskaņotu mūziku, ir nepieciešama Atļauja. Atlīdzības maksājums par neierobežotu pašmāju un ārvalstu mūzikas repertuāru ir sākot no 8.69 EUR ceturksnī. Plašāku informāciju par maksājamās atlīdzības tarifiem var iegūt, sazinoties ar “Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) pa tālruni 67605023 vai plašāku informāciju iegūstot šeit.

Ar ko sākt?

Tiešsaistes medijs “The Mission” ir apkopojis 11 dziesmu sarakstu darbadienai, kas varētu būt labs sākums un pirmais solis sevis pašmotivējoša dziesmu saraksta izveidei:

1. Akiko Kiyama

2. Pixl

 

3. Bassnectar

 

4. Balmorhea

 

5. The Echelon Effect

6. Wynton Marsalis

7. Wess Meets West

 

8. DeVotchKa

 

9. Color Theory

 

10. Crystal Castles

11. Andhim

Avots: Medium.com