Diskžokejiem ir būtiska loma mūzikas pavadījuma nodrošināšanai pasākumos un izklaides vietās

14.12.2016

Diskžokejiem ir būtiska loma mūzikas pavadījuma nodrošināšanai pasākumos un izklaides vietās

Gadumija, kā ierasts, ir muzikālu notikumu bagāta. Par muzikālu un pārdomātu baudījumu pasākumos bieži rūpējas diskžokeji.

Pārdomāti veidots un atlasīts dziesmu (fonogrammu) saraksts ir būtisks diskžokeju profesionālās darbības aspekts, lai deju un mūzikas klubos aicinātu apmeklētājus nodoties uzmundrinošam dziesmu un deju ritmam vai izklaižu pasākumos, svinīgās ballēs un koncertu starplaikos rūpētos par atbilstošu muzikālu pavadījumu.

Diskžokeji, veidojot un atlasot dziesmas savas profesionālās darbības nodrošināšanai, veic skaņdarbu pavairošanu jeb tā dēvēto skaņdarbu kopēšanu, papildinot savu repertuāru un šādi piedāvājot plašāku mūzikas izvēli.

Skaņdarbu pavairošana jeb kopēšana nozīmē to saglabāšanu datu nesējos. Skaņdarbu ieguves pirmavotam ir jābūt legālam. Lai tiktu ievērotas autoru, izpildītāju un producentu tiesības, vienlaikus nodrošinot sevi ar plašu mūzikas repertuāra klāstu, diskžokejam ir nepieciešama licence.

Saņemot diskžokeju licenci visam kalendārajam gadam, kas ir spēkā no janvāra līdz pat decembra noslēgumam, tiek nodrošinātas tiesības veikt skaņdarbu pavairošanu un saglabāšanu jebkādos datu nesējos, un nav noteikts ierobežojums arī pavairoto skaņdarbu skaitam.

Atkarībā no tā, cik bieži diskžokejs sevi velta profesionālajai darbībai, lai uzstātos pasākumos, deju un mūzikas klubos, tiek piedāvātas divu veidu licences:

  • kalendārā gada licence – neierobežo pavairoto skaņdarbu skaitu un neierobežo diskžokeja uzstāšanās biežumu gada laikā;
  • Licence uz atsevišķiem pasākumiem – ierobežo pavairoto skaņdarbu skaitu, un licence ir derīga vienam pasākumam.

Lai rūpētos par ērtāku un ātrāku licences saņemšanu, ietaupot laiku un resursus, ko diskžokeji var veltīt savai profesionālajai darbībai,  sadarbībā ar autoru organizāciju AKKA/LAA tiek nodrošināta vienotas licences izsniegšana. Praksē tas nozīmē, ka licencei var pieteikties un to saņemt vienā no organizācijām.

Ieguvumu no pārdomāti veidota mūzikas kataloga skaitļos prezentē arī pētījumu centra SKDS veiktā aptauja – tā parāda, ka 84 % apmeklētāju atgriežas izklaides vietā, kur skan laba un pievilcīga fona mūzika.

Lai iegūtu licenci gada nogalē plānotajiem pasākumiem vai saņemtu licenci jaunajam 2017. gada periodam, konsultāciju reproducēšanas jautājumā sniegs biedrības “Latvijas izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) personāls (tālrunis: 67893825; e-pasts: ).