Latvijā zināmi mūziķi un autori izglīto bērnus par autortiesību un blakustiesību jautājumiem
20.10.2016
Šā gada septembrī un oktobrī “Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) un “Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūra/ Latvijas Autoru apvienība” (AKKA/LAA) viesojās sešās reģionālajās Latvijas skolās, lai atvērtajās mācību stundās un skolotāju semināros iepazīstinātu ar abu organizāciju kopīgi izstrādāto interaktīvo mācību materiālu - testu - “Autors – teicamnieks”.
Interaktīvā mācību materiāla - testa “Autors – teicamnieks” mērķis ir pilnveidot izpratni par autortiesību un blakustiesību jautājumiem, tādejādi veicinot skolēnu gatavību ikdienā pieņemt un īstenot sociāli atbildīgus lēmumus. Atvērtajās mācību stundās piedalījās LaIPA, AKKA/LAA, Valsts Izglītības un satura centra pārstāvji, kā arī Latvijā zināmi autori un izpildītāji – Ieva Kolmane (tulkotāja), Ingars Gusāns (kurš pazīstams ar skatuves vārdu Sovvaļnīks), Arnis Slobožaņins ("Dabasu Durovys" solists), Ingars Viļums (grupas “Prāta Vētra” basģitārists), Andris Sējāns (mūziķis, viens no grupas "Cosmos" dalībniekiem), Ralfs Eilands un Liene Šomase.
“Sākumskolas klasēs bērni ir ļoti kreatīvi un izdomas bagāti. Autortiesību un blakustiesību jautājumi tiem nav nemaz tik sveši. Piemēram, Ventspilī uz jautājumu “Vai var būt divi vienādi darbi?” saņēmām ļoti skaidru atbildi “Nē, tas būtu autortiesību pārkāpums!”. Savukārt, Valmieras skolēniem, jautājot, kādi var būt autoru darbi, kādas 10 gadīgas meitenes izteiktais: “Būt savas dzīves autoram”, lika aizdomāties.
Pieminēšanas vērta bija arī Daugavpilī notikusī mācību stunda. Jautājot, kādi izpildītāji ir paši bērni, skolniece atzinās, ka iet teātra pulciņā un ir aktrise, savukārt viņas draudzene piemetināja, ka viņa dziedot korī, bet uz teātra pulciņu neiet, jo mājās parādot savas labās aktierprasmes. Šīs atvērtās mācību stundas pie skolēniem mūs visus ļoti pozitīvi uzlādēja, kā arī parādīja skolēnu zināšanu līmeni, kas daudzos gadījumos bija ievērojami augstāks par gaidīto,” stāsta LaIPA izpilddirektore Liena Grīna.
Atvērtā mācību stunda Rīgas skolēniem gaidāma 10. novembrī. LaIPA un AKKA/LAA labprāt viesosies arī citur Latvijā. Skolas, kurām ir interese par atvērtās mācību stundas norisi, aicinātas sazināties pa e-pastu .
Jau ziņots, ka LaIPA pētījumā “Mūzikas patēriņa indekss” noskaidrots - tikai 24% vecāku ar bērniem ir pārrunājuši autortiesību jautājumus un to nozīmi, turpretim 54% to nav darījuši. Savukārt 45% aptaujāto vecāku uzskata, ka autortiesības ir jautājums, kas skolās būtu jāiekļauj mācību saturā, tāpēc īpaši svarīgi, ka izstrādāts mācību materiāls par šiem jautājumiem jaunāko klašu skolēniem, kas ļoti agri arī paši kļūst par autoriem.
Par mācību materiālu:
Interaktīvais mācību materiāls-tests “Autors – teicamnieks” ir paredzēts sākumskolas skolēniem. Tā mērķis ir pilnveidot izpratni par jautājumiem, kas saistīti ar autortiesībām un blakustiesībām, lai veicinātu skolēnu gatavību ikdienā pieņemt un īstenot sociāli atbildīgus lēmumus. Testu ieteicams izmantot dažādos mācību priekšmetos, piemēram, sociālajās zinībās, ētikā, arī klases stundās, lai apspriestu vērtībizglītības jautājumus, piemēram, godīgumu, atbildību, cieņu.
Animētajā testā “Autors – teicamnieks” skolēniem ir jāatbild uz 11 jautājumiem. Pilnveidot zināšanas, izpratni un attieksmi skolēniem palīdz izcilais komponists un pianists – Maestro Raimonds Pauls – un dzejniece, grāmatu redaktore, bērnu literatūras autore un izdevēja Inese Zandere. Viņi ir arī testa tituldziesmas “Autors teicamnieks” mūzikas un vārdu autori, savukārt dziesmu izpilda vokālais ansamblis “Dzeguzīte”. Testā skolēni iepazīst arī tēlnieka Teodora Zaļkalna daiļradi.
Ikvienam interesentam mācību materiāls-tests “Autors – teicamnieks” publiskots vietnē www.autorsteicamnieks.lv