Petri Mannonen: Digitālās mūzikas platformas piedāvā tūlītēju atgriezenisko saiti ar klausītājiem
12.10.2016
Jau vairākus gadus Latvijā pieejamas tādas digitālās mūzikas platformas, kā Spotify, Deezer, iTunes, kas veicina legālās mūzikas apriti un ļauj mūziku vieglāk administrēt. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc Latvijas auditorija ir kļuvusi saistoša arī lielajai mūzikas izdevniecībai "Universal Group".
Tomēr mūzikas izpildītājiem un producentiem vēl joprojām jāmācās pielāgoties digitālajam laikmetam. Ko mēs varam mācīties no somiem – to jautājām Petri Mannonenam (Petri Mannonen), Universal Music Group komercdirektoram Somijā.
Šķiet, somi vienmēr bijuši lepni par savu mūziku. Kā Somijas nacionālās mūzikas tirgu ietekmēja digitālais laikmets?
Somu mūziķu radītā mūzika somiem vienmēr ir bijusi svarīga, bet, domāju, līdzīgi ir arī citās valstīs. Kad Spotify platforma parādījās Somijā, valsts tops sastāvēja vienīgi no ārvalstu māksliniekiem līdzīgi kā tas šobrīd ir Latvijā - Spotify Viral Top 50 veido pārsvarā starptautiskā mūzika. Laikam ejot, situācija Somijā mainījās - tagad Spotify desmitniekā ir 8 Somijā radītas dziesmas un tikai 2 ārvalstu mākslinieku dziesmas. Un šobrīd tā mums ir ierasta situācija - Spotify lieto arvien vairāk klausītāju, līdz ar to aug pieprasījums arī pēc vietējās- Somijā radītās mūzikas. Un arī somu producenti ir mainījuši savu attieksmi pret Spotify - digitālās mūzikas platformas vairs netiek uztverti kā drauds un producenti rada šai mērķauditorijai pievilcīgu mūziku.
Kā jūs rosināt to, ka lokālie klausītāji vēlas klausīties Somijā radīto mūziku?
Esot digitālajā laikmetā, esam principā atsacījušies no tradicionālā mārketinga - visu nepieciešamo reklāmai mums dod sociālie mediji. Un tomēr galu galā mēs atgriežamies pie jautājuma, cik laba ir dziesma? Senāk tu nopirki CD, bet es kā mūzikas producents nevarēju uzzināt, kuras no albuma dziesmām tev ir patikušas, kuras nē. Mūsdienās digitālās mūzikas platformas piedāvā tūlītēju atgriezenisko saiti, ļaujot mūzikas producentam iepazīties ar klausītājiem.
Tas, kas patīk masām, ne vienmēr ir tā kvalitatīvākā mūzika.
Protams, kas ir kvalitatīva mūzika, tas ir ļoti subjektīvs jautājums. Tomēr mūzikas straumēšanas vietņu auditorija ļauj izdarīt zināmus secinājumus. Vai tā ir laba, vai slikta mūzika – tas ir gaumes jautājums, bet tā noteikti ir komerciāli ienesīga mūzika.
Petri Mannonens ir arī viens no tiem ārvalstu žūrijas locekļiem, kurš izvērtēs Latvijas Televīzijas dziesmu konkursam "Supernova 2017" pieteiktās dziesmas.