Reeperbahn mūzikas konferencē centrālā diskusiju tēma - mūzikas digitalizācija

27.09.2016

Reeperbahn mūzikas konferencē centrālā diskusiju tēma - mūzikas digitalizācija

No 20. – 23. septembrim Vācijas pilsētā Hamburgā notika 11. mūzikas konference un festivāls Reeperbahn. Tā šogad kopā pulcēja 38 000 viesu, tostarp 4000 delegātu no 40 valstīm, tajā skaitā arī Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības pārstāvjus.

Kādas tendences šogad izcēla Reeperbahn, piedāvājot ne vien plašu mūzikas un mākslas programmu, bet arī   konferences programmu ar 250 tematiem? Likumsakarīgi, ka Reeperbahn konferenci caurvija digitalizācijas tēma. Šobrīd šis ir aktuāls jautājums gan Eiropas savienības ietvaros, gan ārpus tās.

Straumēšanas servisi veicina ierakstu pārdošanu

Mūsdienu tehnoloģiju laikmets ir mainījis veidu, kādā mūzika tiek ražota un patērēta. Šajā jautājumā noderīgs bija Gerita Kolba (Gerrit Kolb, Vastly Underrated izpilddirektors – kompānija, kas nodarbojas ar biznesa modeļu izstrādi mediju un tehnoloģiju mijiedarbības aspektā) diskusijas panelis, kurā tika apskatīts, kādā veidā mūsdienās notiek procesi mūzikas pasaulē! Kā zināms mūzikas industrija visā pasaulē piedzīvo neizbēgamas pārmaiņas - digitālais laikmets turpina "maršēt" fizisko ierakstu nesēju virzienā. Pēdējo 3 gadu laikā ir vērojams būtisks pārsvars digitālās mūzikas iegādē, proti, ierakstus fiziskā formātā pērk mazāk!

Ja vēlies saglabāt savus pārdošanas rezultātus esi pieejams! Digitalizācija= Pieejamība, tas ir veids kā sasniegt savu klausītāju un noturēt fizisko mūzikas nesēju (CD, DVD) pārdošanas rezultātus! Pieejamība paātrina mārketinga procesus un pašiem mūzikas radītājiem dod iespēju veikt padziļinātu tirgus izpēti!

Ja vēlies, lai tiktu apmeklēti tavi koncerti un tiktu pārdoti izdotie CD, mūzikai ir jābūt legāli un viegli pieejamai internetā! Pēc Vastly Underrated veiktā pētījuma tieši straumēšanas servisos kā Spotify, Deezer u.c. patērētājs mūziku klausās iegādes nolūkos. Mūzika, kas skan radio tiek patērēta kā fona mūzika, jo patērētājs šajā laikā veic neskaitāmas citas darbības!

Grafikā attēlota mūzika ražošanas un patērēšanas mijiedarbība

Kad Bovijs ienāca telpā, to varēja sajust...

Viens no interesantākajiem diskusiju paneļiem Reeperbahn festivālā bija publiska intervija ar leģendāru mūzikas aģentu Džonu Gidingu (John Giddings), kas notika vienā no festivāla teritorijā esošajām kafejnīcām – “Schmidtchen”. Iespējams, ka viņa vārds daudziem absolūti neko neizsaka, tomēr jāatzīmē, ka tieši tādi cilvēki kā viņš ir tie, kuri “stāv” aiz tādiem lielu mākslinieku vārdiem kā “The Rolling Stones”, Madonna, "Genesis", Selīna Diona, Igijs Pops and Deivids Bovijs. Jāatzīmē, ka Gidings divtūkstošo gadu sākumā atjaunoja leģendāro “Isle of Wight” festivālu, kas sākotnēji notika sešdesmitos gadu beigās.

Klātesošajiem bija iespēja klausīties viņa stāstos gan par “hipijlaiku” beigām, kad viņš pats vēl bija jauns un viņam bijusi iespēja klātienē redzēt tā laika lielākos mūziķus – “The Who”, Džimiju Hendriksu un citus. Gidings atbildēja uz intervētāja jautājumiem, protams, neizpalika ar stāstiem par "mūzikas virtuvi". Gidings dalījās pieredzē par darbu ar pasaules līmeņa māksliniekiem, kuri apveltīti gan ar lielu talantu – gan ego.

Protams, ka ir jācenšas nedaudz izpatikt šiem māksliniekiem, bet ir arī jāatceras, ka komunikācijai jābūt vienlīdzīgai gan no vienas, gan otras puses.

Tu, esot aģents, nedrīksti nolaisties tik zemu, lai ļautu kāpt sev uz galvas, pildot visas mākslinieka iegribas. Jo  tajā pašā laikā arī  Tu esi tāds pats cilvēks kā viņš.” – tā pieredzējušais aģents atzīmēja, runājot par savu veiksmes stāstu sadarbībā ar šāda ranga mūziķiem.

Kā piemērus viņš minēja pankroka pamatlicējus “Sex Pistols”, ar kuriem ir bijis ārkārtīgi grūti strādāt vokālista Džona Laidona temperamenta un vispārējās nostājas dēļ. Tikmēr, kā pozitīvo viņš minēja Deividu Boviju, ar kuru vienmēr bijis ļoti patīkami tikties tieši pateicoties mūziķa harizmai. “Jau atrašanās ar viņu vienā telpā bija neaprakstāma. Kad Bovijs ienāca telpā, to varēja sajust, pat viņu neredzot. Bija sajūta, ka viņam apkārt ir kāda pozitīva enerģijas aura”.

Klausītājiem, protams, bija arī iespēja uzdot savus jautājumus. Jāatgādina, ka klātesošo pulkā bija gan citi, šī brīža mūzikas aģenti un industrijas pārstāvji, gan arī mazāka un lielāka kaluma mūziķi. Gidinga stāstītais bija pietiekami interesants, lai nerastos lieki jautājumi par viņa darbību un panākumiem, tāpēc klātesošie bija nedaudz kautrīgi. Tomēr noslēgumā kāds zāles beigās sēdošais uzdeva vistipiskāko un paredzamāko jautājumu, ko var uzdot šāda mēroga mūzikas aģentam - uzreiz varēja noprast, ka jautātājs ir kādas mazas mūzikas grupas dalībnieks.

“Vai un kādu apstākļu ietekmē Jūs būtu gatavs strādāt ar tiešām jaunu, nezināmu mūziķi?” – ko dzirdot, visi klātesošie sāka smieties, ieskaitot pašu Gidingsu. Viņa atbilde, loģiski, bija neviennozīmīga - viņš atzīmēja, ka viņa līdzšinējā darbība nesusi lielu veiksmi – strādāt ar tādiem māksliniekiem un viņa tā brīža vislabākajām izpausmēm.

Atklāt nākamās vasaras festivālu mūziķus

Bez mūzikas konferences ierastajām paneļdiskusijām otra to interesantākā daļa, protams, ir pats fesitvāls. Tas dod iespēju atklāt vai ieraudzīt mūziķus, kuri tuvākā nākotnē būs dzirdami arī pašmāju radio stacijās vai festivālos. Ja pagājušajā gadā uzmanības centrā nonāca Seinabo Sei (Senaibo Sey), Stormzy un Shura, tad šogad, uzmanību pelnījuši būtu Anne Marie, Conner Youngblood, Izzy Bizu (kuras singlu "White Tiger" jau kādu laiku varam dzirdēt radio Pieci pleylistē) un Džeiks Ilzaks (Jake IIsac). Kā arī pavisam noteikti jāpiemin Krega Deivida (Craig David) atgriešanās. Viņa vārds komentārus neprasa  - 13 miljoni pārdoti ieraksti - šis fakts runā pats par sevi.

[video url="https://www.youtube.com/watch?v=e2IpYd6Pu3s"]

Apskatu sagatavoja : Liena Grīna, Eduards Beķeris, Raitis Zgirskis.