Eiropas Komisija sagatavojusi piedāvājumu autortiesību modernizēšanai

16.09.2016

Eiropas Komisija sagatavojusi piedāvājumu autortiesību modernizēšanai

Eiropas Komisija piedāvā modernizēt autortiesību likumu, lai veicinātu Eiropas kultūras daudzveidību un nodrošinātu taisnīgu atlīdzību autoriem, izpildītājiem un producentiem par viņu darbu izmantošanu.

2016. gada vasaras sākumā izpildītāju asociācijas nosūtīja Eiropas komisijas prezidentam Žanam Klodam Junkeram publisku vēstuli, aicinot nekavēties ar autortiesību reformu. Vēstulē tika uzsvērts, ka audiovizuālo un muzikālo darbu patiesā vērtība neatbilst šobrīd spēkā esošajām autoratlīdzībām.

Digitālo tehnoloģiju piedāvātās iespējas maina veidu, kādā tiek radīti un izplatīti muzikāli un audiovizuāli autoru darbi. Interneta platformas kā mūzikas straumēšanas servisi, video platformas, kurās saturs lietotājiem ir pieejams jebkurā viņu izvēlētā laikā, rada nepieciešamību pēc vienota digitālā tirgus, kurā autoru darba pieejamību neierobežotu attiecīgās valsts likumi.

Pasaulei pievēršoties digitālajam formātam, mums ir jādod iespējas mūsu māksliniekiem un autoriem, un jāaizsargā viņu darbus. Mākslinieki un autori ir mūsu kroņa dārgakmeņi. Satura radīšana nav hobijs. Tā ir profesija. Un tā ir daļa no mūsu Eiropas kultūras.

 

sacīja komisārs Žans Klods Junkers runā par stāvokli Eiropas Savienībā, 2016. gada 14. septembrī.

 

 Eiropas komisija ir izvirzījusi trīs prioritātes:

  • nodrošināt plašāku izvēli un pieejamību interneta saturam;
  • atvieglot autoru darbu pieejamību studentiem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām;
  • veidot godītu un ilgspējīgu digitālo vienoto tirgu.

"No šīm reformām radošās industrijas gūs labumu, savukārt patērētāju iepriecinās iespēja izvēlēties plašāku saturu. Mēs piedāvājam veidot motivējošu, godīgu un taisnīgu autoratlīdzību nesošu vidi, " tā Ginters Etingers par digitālo ekonomiku atbildīgais komisārs.

Viņš arī sacīja, ka reformas paredz to, ka interneta tiešsaistes platformām būs jāsamaksā pienācīga atlīdzības daļa no reklāmu ieņēmumiem gan autoru darbu radītājiem, gan izpildītājiem, gan producentiem un izplatītājiem.

[lsm_player url="http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/labriit/ek-piedava-autortiesibu-reformu-cinai-ar-piratismu-interneta.a74061/"]

Avots Eiropas Komisija un Latvijas Radio.