Mūziķi ar dziesmu kaunina politiķus. Kāpēc sašutumam ir pamats?

27.07.2016

Mūziķi ar dziesmu kaunina politiķus. Kāpēc sašutumam ir pamats?

Pēdējā pusgada laikā arvien biežāk lasāmi mūziķu iebildumi par to, ka prezidenta kandidāts Donalds Tramps priekšvēlēšanu kampaņā bez atļaujas izmanto mūziķu dziesmas.

Džona Olivera šova "Tonight with John Oliver" ietvaros tika apskatīti gadījumi, kad politiķi bez atļaujas izmantojuši mūziķu dziesmas. Šovā ir laba deva  ironijas, gan reālu faktu, savukārt mūziķi savu protestu pauž dziesmā "Don't use our song" (skat. video no 3:44 minūtes).

[video url="https://www.facebook.com/LastWeekTonight/videos/943210995807910/"]

Daudzi politiķi izceļas, bet Donalds Tramps raisa vislielāko sašutumu, atkārtoti izmantojot dziesmas bez mūziķu atļaujas. Adele, dziesminieks Nīls Jangs, grupas "Aerosmith" līderis Stīvs Tailers, grupas "Queen" ģitārists Braiens Mejs, grupa "The Rolling Stones", "R.E.M." un citi ir aizlieguši izmantot savas dziesmas Trampa kampaņā.

Kāpēc tas ir svarīgi? Ar populāru, tautā iemīļotu dziesmu vai melodiju iespējams radīt pozitīvas asociācijas, kas kalpo kā politiķa reklāma. Autori un izpildītāji, kas muzikālo darbu rakstījuši ar citu nolūku un paši, piemēram, pārstāv citus politiskos uzskatus, negribot tiek saistīti ar konkrēto politiķi. Tas diskreditē ne vien mūziķi, bet arī viņa muzikālo autordarbu vai izpildījumu.

Drīkst vai nedrīkst? Ko saka likums

Lai gan kolektīvā pārvaldījuma organizācijas izsniedz atļaujas mūzikas publiskai atskaņošanai pasākumos, tai skatā arī politiskos pasākumos, autortiesību likums dod tiesības muzikālu darbu īpašniekiem: autoriem, izpildītājiem un fonogrammas producentiem, izlemt - dot vai nedot savu piekrišanu konkrētam politiķim izmantot savus darbus. Tā ir pašu tiesību īpašnieku personīgā izvēle, atļaut vai neatļaut izmantot savus darbus noteiktiem mērķiem!