Kas jāzina mūziķiem un producentiem, reģistrējot fonogrammas Latvijas Izpildītāju un producentu apvienībā

20.05.2016

Kas jāzina mūziķiem un producentiem, reģistrējot fonogrammas Latvijas Izpildītāju un producentu apvienībā

Veidojot mūzikas ierakstu, ir virkne dažādu darbu, kurus mūziķiem – grupām, ierakstu producentiem un grupas menedžmentam – ir jāpaveic. Šoreiz skaidrojam par fonogrammu reģistrēšanas kārtību biedrībā LaIPA.

Brīdī, kad mūziķi ir veikuši visus nepieciešamos darbus ieraksta pabeigšanai un ir tapis reāls darbs CD, mp3 vai vinila plates formātā (vai arī kādā citā fiziskajā datu nesējā), ir laiks šīs fonogrammas (jeb ierakstītos skaņdarbus) reģistrēt Latvijas Izpildītāju un producentu apvienībā, papildu lūdzot piešķirt arī unikālo ISRC kodu.

ISRC kods ir nepieciešams visiem ierakstā iesaistītajiem, jo kalpo par sava veida “personas kodu”, palīdzot cīņā ar ierakstu pirātismu. Tāpat tas atvieglo datu apmaiņu digitālajā un fiziskajā vidē. Attiecībā uz kolektīvo tiesību administrēšanu ISRC kodu ieviešana padara daudz vienkāršāku raidorganizāciju pārskatu iesniegšanu par atskaņotajām fonogrammām, atlīdzības sadales procesu (padarot to arī lētāku) un ari informācijas apmaiņu starptautiskā līmenī. Tādēļ ir ļoti svarīgi, lai visām fonogrammām un mūzikas videoierakstiem šie kodi tiktu piešķirti.

Lai šo kodu iegūtu, ir svarīgi, ka ieraksta producents (fiziska vai juridiska persona) reģistrējas biedrībā “Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA), un kontaktinformāciju organizācijai var atrast šeit: http://goo.gl/z3vfqM. Šobrīd līgums ar LaIPA tiek slēgts klātienē vai arī, nosūtot aizpildīto līgumu, kas personīgi parakstīts, pa pastu. Gadījumā, ja fonogrammas jau ir iesniegtas un reģistrētas LaIPA, bet ISRC kods vēl nav pieprasīts, to var izdarīt arī pēc tam, taču tādā gadījumā ISRC kods tiks reģistrēts LaIPA atsevišķi no tās informācijas, kas jau ir iesniegta kopā ar fonogrammām. Jebkurā gadījumā, informācijas sasaiste starp ISRC kodu un fonogrammām notiks, tikai konkrētā informācija LaIPA datubāzē tiks saglabāta atsevišķos failos.

Kā norāda LaIPA izpilddirektore Liena Grīna,

mūziķu, izpildītāju un producentu pašu interesēs būtu ierasties birojā, jo tādejādi viņi iegūst vērtīgu konsultāciju par to, kādas funkcijas veic LaIPA, kā arī saņemt atbildes uz jautājumiem, kuri aktuāli kļūs jau pēc ieraksta publicēšanas

- kad tiks saņemtas atlīdzības no ierakstu izmantošanas publiskajā vidē, cik lielas tās būs, cik bieži tās izmaksā, un citi saistošie jautājumi.

Pirms ieraksta iesniegšanas LaIPA būtiski ir vienoties par to:

  • kurš ir ieraksta producents, līdzproducents;
  • kāds ir producentu daļu procentuālais sadalījums, ja ieraksta tapšanā piedalās vairāki producenti.

Šī informācija būs nepieciešama, izmaksājot atlīdzību par ierakstu izmantošanu publiskajā vidē, raidstacijās un citviet. Ieraksta producents parasti ir tā persona, kura veic ieraksta pirmreizējo fiksāciju un iegulda reālās darbības tā tapšanā, ieskaitot skaņu ierakstu studijas nodrošināšanu, nepieciešamo tehniku, u.c.

Pirmais solis – iepazīties ar LaIPA standarta līguma saturu producentiem

– gan fiziskajām, gan juridiskajām personām (to var atrast šeit).

Kad tas ir izskatīts, līgumu ir jāaizpilda ar nepieciešamajiem datiem, kuri tiek pieprasīti – producenta vārds, uzvārds, personas kods, bankas konts, kontaktinformācija, u.c. informācija. Ja kāds no līgumā iekļautajiem punktiem ir neskaidrs, to ir vērts precizēt LaIPA birojā līguma slēgšanas laikā vai konsultējoties telefoniski.

Slēdzot līgumu ar LaIPA, producentiem ir jāiesniedz arī savs ierakstu katalogs, to var izdarīt arī tiešsaistē, norādot iesniedzēja kontaktinformāciju, albuma nosaukumu, ieraksta kopējo garumu, ieraksta producentu, ISRC kodu (ja tāds jau ir piešķirts), vai arī, lūdzot to piešķirt (atzīmējot norādītajā laukā) un cita saistošā informācija.

Jāatzīmē, ka ISRC kods ir nepieciešams katram ierakstam, to iestrādājot māsterēšanas procesa laikā.

Izdodot jaunu fonogrammu, tā katru reizi ir jāreģistrē LaIPA datubāzē.

(arī tad, ja ieraksts ir, piemēram, pārizdots, piedaloties jau citiem pieaicinātajiem mūziķiem un izpildītājiem). Taču, lai procesu padarītu vieglāku, to var izdarīt tiešsaistē, dodoties uz šo pašu lapu.