Aktuāli: LaIPA izsniedz atļaujas televīzijām par mūzikas ierakstu ievietošanu audiovizuālos darbos

04.03.2016

Aktuāli: LaIPA izsniedz atļaujas televīzijām par mūzikas ierakstu ievietošanu audiovizuālos darbos

Šogad spēkā stājušās būtiskas izmaiņas - sinhronizācijas tiesību administrēšana ar pilnvarojumu no tiesību īpašniekiem ir nodota biedrībai LaIPA. Ekskluzīvo tiesību kolektīvais pārvaldījums sniegs abpusēju ieguvumu - aizsargās producentu mantiskās tiesības, kā arī atvieglos darbu televīzijām atļaujas saņemšanai.

Televīzijām ir nodrošināts plašs vietējais un starptautiskais repertuārs

Sinhronizācijas tiesību kolektīvais pārvaldījums būtiski atvieglos televīziju darbu, jo raidījumu un citu audiovizuālo darbu veidotājiem vairs nebūs individuāli jāuzrunā tiesību īpašnieki, lai saskaņotu ar viņiem fonogrammu izmantošanu, ievietošanai audiovizuālos darbos.

Turklāt biedrība LaIPA ir izstrādājusi un ieviesusi nemainīgu atlīdzību 1.05 eiro apmērā par atskaņošanas sekundi, kas nodrošina televīzijām pieejamu plašu vietējo un starptautisko fonogrammu klāstu, gan dueta Sandra, gan Maikla Džeksona repertuāru.

Tarifs ir veidots pēc starptautiski izstrādātas un apstiprinātas metodoloģijas tiešā sadarbībā ar lielajām ierakstu kompānijām - Universal, Warner un Sony, pielāgojot Latvijas ekonomiskos kvantitatīvos rādītājus. TIeši šīm ierakstu kompānijām veicot televīziju raidījumu monitoringu Baltijas valstīs, tika secināts, ka televīziju raidījumos bez atļaujas un atlīdzības maksas ir ievietotas šīm ierakstu kompānijām piederošās fonogrammas.

Televīzijām vairs nebūs jāvēršas pie tiesību īpašniekiem individuāli

Līdz šim reproducēšanas tiesības jeb tiesības atļaut par atlīdzību izmantot mūzikas ierakstus raidījumos, šovos, seriālos, īsfilmās un cita veida audiovizuālajos darbos, tiesību īpašnieki administrēja paši. Līdzšinējā prakse bija balstīta uz televīziju, tām piesaistīto neatkarīgo satura veidotāju producentu un mūzikas ierakstu tiesību īpašnieku individuālo sadarbību, lai vienotos par katra mūzikas ieraksta izmantošanu un izmantošanas nosacījumiem. Turpmāk šo tiesību administrēšanu kolektīvi nodrošinās biedrība LaIPA.

Sinhronizācija ir mūzikas ierakstu reproducēšana jeb kopēšana ievietošanai televīziju veidotajos audiovizuālajos darbos, vai pēc televīzijas pasūtījuma - neatkarīgo producentu veidotajos darbos, kas paredzēti raidīšanai televīzijas programmā.

Audiovizuāls darbs ir televīzijas vai neatkarīgo producentu veidots darbs – raidījums, seriāls,  šovs, un tamlīdzīgs saturs, kas paredzēts raidīšanai televīzijas programmā, lai priecētu skatītājus.

2004. gada 21. jūlijā biedrībai LaIPA tika piešķirta LR Kultūras ministrijas izsniegtā atļauja, kas ļauj veikt fonogrammu producentu mantisko tiesību kolektīvo pārvaldījumu attiecībā uz reproducēšanas tiesību administrēšanu, kur producents dod izņēmuma (ekskluzīvas) tiesības atļaut vai aizliegt izmantot fonogrammas šādos veidos: 1) veikt reproducēšanu, kas saistīta ar publisko izpildījumu (publiskošanu); 2) veikt reproducēšanu, ko realizē raidorganizācijas; 3) veikt reproducēšanu, ko realizē diskžokeji.

Komercreklāmas, politiska un reliģiska satura raidījumi ir izņēmumi

Ir būtiski uzsvērt, ka biedrība LaIPA administrē tikai fonogrammu sinhronizāciju audiovizuālos darbos, kas paredzēti raidīšanai televīzijas programmā.

Izņēmuma gadījumi, ko izsniegtās atļaujas neaptver, ir politiska, reliģiska un pornogrāfiska satura raidījumi. Tāpat pie izņēmums ir fonogrammu izmantošana kā arī filmās, dokumentālajās filmās un īsfilmās, kas netiek raidītas raidorganizācijas programmā, un fonogrammu ievietošana komerciālās reklāmās un televīziju pašreklāmās - tas nozīmē, ka praksē arī turpmāk televīzijām būs individuāli jāvienojas ar tiesību īpašniekiem, lai mūzikas ierakstus izmantotu specifiska satura raidījumu un reklāmu tapšanā.

Biedrība LaIPA arī sniegs konsultācijas un nodrošinās televīzijas ar informāciju par pārstāvētajiem tiesību īpašniekiem, tajā gadījumā, ja tās pieprasīs atļauju par fonogrammu izmantošanu, ko neaptver LaIPA piešķirtais pilnvarojums.