Kas tev ir jāzina par fonogrammu un ISRC kodu?

02.01.2016

Kas tev ir jāzina par fonogrammu un ISRC kodu?

Jau iepriekš skaidrojām, kas ir fonogrammas producents, kādas ir šī producenta tiesības un, kā ar tām ir iespēja rikoties. Taču šoreiz vairāk koncentrēsimies uz jautājumu, kas ir fonogramma un kādam nolūkam ir paredzēts tā saucamais ISRC kods.

Fonogramma ir mūzikas ieraksts, skaņdarbs, fiksēts fiziskā vai digitālā datu nesējā– CD, mp3 formātā, platē, lentā, disketē, DVD vai citā datu nesējā. Fonogramma var būt arī jebkura izpildījuma vai skaņu fiksācija, kas ir uztverama vienīgi ar dzirdi. Autortiesību likuma 1. panta 7. punktā fonogrammas definīcija ir noteikta sekojoši:

fonogramma ir izpildījuma skaņu, citu skaņu vai skaņu atveidojuma fiksācija.

Fonogrammu izmantošanu regulē Autortiesību likums, tas nosaka, ka Fonogrammas īpašniekiem ir tiesības saņemt taisnīgu atlīdzību par to izmantošanu.

Ko īsti nozīmē komerciālos nolūkos publicēta fonogramma?

WIPO (World Intellectual Property Organization) 15. panta 4.daļas izpratnē fonogrammas, kas, pārraidītas pa vadiem vai ēterā, kļuvušas sabiedrībai pieejamas tādā veidā, ka sabiedrības locekļi var tās izmantot jebkurā vietā un laikā pēc katra individuālas izvēles, pielīdzināmas fonogrammām, kas publicētas komerciālos nolūkos.

Tāpat saskaņā ar WIPO 15.panta 1.daļu  (1) izpildītājiem un fonogrammu producentiem ir tiesības uz vienreizēju taisnīgu atlīdzību par to, ka tieši vai netieši tiek izmantotas fonogrammas, kuras publicētas komerciālos nolūkos, lai tiktu pārraidītas ēterā vai, komunicējot ar publiku jebkādā citā veidā.

Komerciālos nolūkos publicētas fonogrammas ir ieraksti, kurus paši tiesību īpašnieki ir izdevuši komerciālos nolūkos, un te nav nozīmes tam, kādēļ tās izmanto lietotājs.

Piemēram, uzņēmējiem ir jāmaksā atlīdzība par fonogrammu izmantošanu uzņēmējdarbības vajadzībām jeb atskaņošanu veikalā, frizētavā, restorānā, viesnīcā u. tml.

Komerciālos nolūkos publicētas fonogrammas ir tādas fonogrammas, kas ir padarītas pieejamas plašai sabiedrībai – izdotas ( CD, DVD u.c.) vai arī likumīgi ievietotas internetā.

Kas ir ISRC kods un, kādēļ ir svarīgi to iegūt ieraksta tapšanas procesā?

Šobrīd ir ļoti daudz iespēju ierakstam nonākt apritē, un diemžēl cīņa ar ierakstu pirātismu turpinās dažādos veidos. Pirātisms ir viens no būtiskākajiem iemesliem, kādēļ ierakstu veidotāji joprojām cieš milzīgus zaudējumus, jo legālo, apmaksāto kopiju vietā tās tiek vienkārši lejupielādētas dažādos resursos.

Lai pēc iespējas veiksmīgāk ar to cinītos, ir izstrādāta ISRC jeb International Standart Recording Code sistēma, ko izstrādājusi ISO jeb Starptautiskā standartizācijas organizācija kopā ar IFPI jeb Starptautisko mūzikas industrijas federāciju. ISRC kods palīdz identificēt skaņu un mūzikas video ierakstus.. Kopš 2004. gada LaIPA ir kļuvusi par ISRC Latvijas Nacionālo aģentūru, piešķirot ISRC mūzikas ierakstu kompānijām un neatkarīgajiem fonogrammu producentiem.

Ieviešot ISRC kodu, tiek būtiski uzlabots ierakstu administrēšanas process un atvieglota datu apmaiņa internetā.

Savā ziņā ISRC ir ieraksta “personas kods”, kuru identificējot tiek atvieglota arī cīņa ar ierakstu pirātismu.

 Tāpat tas atvieglo darbu raidorganizācijām, iesniedzot atskaites par izmantotajām fonogrammām un padarot atlīdzību sadales procesu efektīvāku un vienkāršāku.

No kā sastāv ISRC kods?

To veido:

  • Divas zīmes, kas apzīmē valsti (LV);
  • Trīs zīmes, kas definē tiesību īpašnieku jeb producentu (piemēram, A01), to sauc arī par reģistranta kodu;
  • Divi cipari, kas apzīmē koda piešķiršanas gadu (piemēram, 2015. gadā – 15);
  • Pieci cipari, kas ir unikālais fonogrammas vai mūzikas video ieraksta numurs (piemēram, 00001);

Tātad, kods izskatīsies šādi: LV-A01-15-00001

ISRC tiek iekodēts datu nesējā – CD, vinila platē, utml. – albuma māsterēšanas procesā.

Kā tu iegūsi ISRC kodu savam ierakstam?

  • Pirms fonogrammas māsterešanas producents koda saņemšanai iesniedz LaIPA fonogrammu sarakstu, norādot fonogrammu nosaukumu, , mūzikas un teksta autoru, albuma nosaukumu, izpildītāju vārdus, fonogrammu garumu.
  • Par ISRC koda saņemšanu tev nav jāmaksā, un to saņemsi 1-2 darbadienu laikā.
  • Aizpildīto anketu vari iesūtīt elektroniski vai pa pastu.
  • Pēc koda saņemšanas producents to iestrādā ierakstā albuma māsterēšanas procesā.

Svarīgi ir atcerēties, ka, ja albuma veidošanas procesā ir izmaiņas – mainījies izpilditāju sastāvs, aranžējums, utml., tad producentam LaIPAi ir jāiesniedz jaunā informācija, lai saņemtu jauno ISRC kodu.

LaIPA veido savu ISRC datubāzi, kur apkopota informācija par katru fonogrammu, kas ierakstīta/izdota vai izdota atkārtoti pēc 2004. gada jūlija. Par piešķirtajiem ISRC kodiem tiek informēts producents.Ņemot vērā to, ka LaIPA veido reģistrantu kodus, tos arī piešķir producentiem, kuri ir tiesību īpašnieki. Reģistranta kodu producents uzzina, pirmo reizi reģistrējot fonogrammu LaIPA.

Vēlies uzdot jautājumu par ISRC koda piesķiršanu?

Droši sazinies ar LaIPA, sūtot epastu: inga.ozola@laipa.org vai zvanot pa tālruni: 67605022.

Vēlies uzzināt vairāk par to, kas ir fonogrammas producents un, kādas ir viņa tiesības?

Lasi ŠEIT