Kādas pārmaiņas vēlas jaunie LaIPA valdes locekļi? Atbild Ingars Viļums, Valters Pūce un Līva Pētersone

03.04.2015

Kādas pārmaiņas vēlas jaunie LaIPA valdes locekļi? Atbild Ingars Viļums, Valters Pūce un Līva Pētersone

Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība LaIPA šonedēļ ievēlējusi jaunu valdi. Ko par nākotnes mērķiem valdē stāsta pirmoreiz ievēlētie Valters Pūce, grupas Da Gamba čellists, Līva Pētersone, grupas Instrumenti producente, un Ingars Viļums, grupas Prāta Vētra basģitārists?

Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība (LaIPA) biedru kopsapulcē ievēlējuši jaunu valdi savu tiesību pārstāvēšanai. Par LaIPA valdes locekļiem no izpildītāju vidus atkārtoti tika ievēlēts grupu Melo M un Raxtu raxti mūziķis, kā arī Nepieradinātā folka orķestra dibinātājs Kārlis Auzāns, un izpildītājs Kārlis Būmeisters.

No producentu vidus atkārtoti LaIPA valdē tika ievēlēta SIA Mikrofona ieraksti direktore Elita Mīlgrāve un SIA Baltic Records Group vadītājs Arvīds Mūrnieks, kā arī kultūras menedžmenta centra Lauska vadītājs Juris Zalāns. Savukārt pirmo reizi LaIPA valdē darbosies grupas Prāta vētra basģitārists, mūziķis Ingars Viļums, grupas Instrumenti producente Līva Pētersone un akadēmiskās mūzikas pārstāvis, DaGamba čellists Valters Pūce.

Jaunos valdes locekļus biedri izvēlējās balsojot, iepriekš uzklausot kandidātu sagatavotās prezentācijas par viņu motivāciju un mērķiem dalībai LaIPA valdē.

Grupas Prāta Vētra basģitārists Ingars Viļums mūzikas žurnālam Parmuziku.lv pastāstīja, ka savas darbības laikā vēlētos sakārtot jautājumu par fonogrammu producentu definīciju. Viņš uzsvēra, ka pašlaik nav īsti skaidrs, ko nozīmē konkrēta ieraksta producents, kurš ir atbildīgs par skanējumu, un ko - izpildproducents, kas atbild par ieraksta finansēšanu un citām darbībām, kas veicinātu ieraksta veiksmīgu izdošanu. Tas savukārt rada problēmas atlīdzības izmaksu sadalē pēc tā reģistrēšanas LaIPA. Viņaprāt, arī Autortiesību likumā šīs būtiskās atšķirības pašlaik nav izskaidrotas un definētas.

Tāpat Viļums uzsvēra nepilnības likumā par tukšajiem materiālajiem datu nesējiem. Proti, ir jāpaplašina tukšo datu nesēju tipu klāsts, par kuriem Latvijā tiek iekasēta atlīdzība, jo pašlaik intensīvi mūziku klausās arī mobilajos tālruņos, planšetdatoros, u.c. ierīcēs, ne tikai, patērējot mūziku CD vai DVD ierakstos, kā arī minēja citas, ar LaIPA darbību, saistītas neskaidrības, paužot viedokli, ka darba procesa gaitā valde tās tomēr atrisinās.

Savukārt Valters Pūce kā jaunievēlētās valdes loceklis pārstāvēs akadēmiskās mūzikas jomu. Viņš atzina, ka akadēmiskās mūzikas vidē mūziķi nereti nav informēti par LaIPA darbību un tās sniegtajām priekšrocībām, ko LaIPA potenciāli varētu piedāvāt. Pūce atklāja, ka ir radies iespaids par LaIPA kā par populārās mūzikas pārstāvniecību, paužot cerību, ka tuvākajos gados tas tomēr varētu mainīties.

Kā būtisku faktoru Pūce minēja arī to, ka līdz ar nereģistrēšanos LaIPA akadēmiskās mūzikas pārstāvji neiegūst to atlīdzību, kas viņiem pienākas par viņu mūzikas ierakstu izmantošanu publiskajā telpā - pasākumos, u.tml. Mūziķis arī atzina, ka labprāt sagaidītu LaIPA atbalstu darba vīzu sakārtošanā mūziķiem no ārvalstīm, kuri pārstāv Latviju nozīmīgos mūzikas pasākumos. Pūce paskaidroja, ka grupā DaGamba, kurā viņš darbojas, muzicē arī profesionāls mūziķis no Irānas Hamidreza Rahbaralams (Hamidreza Rahbaralam), kuram ik mēnesi ir jāmaksā ap 800 eiro darba vīzas izdevumi, lai varētu uzturēties un strādāt Latvijā, neņemot vērā to, ka DaGamba ir starptautiski atpazīstams kolektīvs, kurš koncertē visā pasaulē.

Līva Pētersone, grupas Instrumenti producente, norādīja, ka turpinās veicināt pašu izpildītāju un producentu savstarpējo komunikāciju un izpratni par LaIPA darbību, kā arī attīstīs jau iepriekš sākto valdes darbu ar vietējās mūzikas industrijas pārstāvjiem Latvijā radītās mūzikas kvotu ieviešanai, izvērtējot visu iesaistīto pušu par un pret.