Mūzika var ietekmēt vizuālo uztveri

20.03.2018

 Mūzika var ietekmēt vizuālo uztveri

Redzi nodrošina smadzenes, apstrādājot no acīm iegūto informāciju. Taču, izrādās, vizuālo realitāti, par kuru ziņo smadzenes, spēj ietekmēt dažādi faktori. Piemēram, mūzika. Tā var īslaicīgi mainīt smadzeņu uztveri, kā rezultātā pat saņemt no realitātes mazliet atšķirīgu ziņojumu.

Vairākos pētījumos jau pierādīts, ka pacientiem, kas pēc triekas regulāri klausījušies klasisko mūziku, daudz efektīvāk uzlabojusies redze. Salīdzinājumā ne baltais troksnis, ne klusums ievērojamus uzlabojumus nestimulēja. Tas liek domāt par mūzikas spēcīgo ietekmi uz mūsu maņām, šajā gadījumā redzi. Izrādās, to, kā uztveram vizuālo realitāti, var ietekmēt arī mūzikas saraksts, ko klausāmies.

Nīderlandē 2011. gadā veikts kāds interesants eksperiments, kas pēcāk tika publicēts žurnālā PloS One”. Pēc tā varam secināt, ka mūzika spēj īslaicīgi ietekmēt to, kā uztveram redzēto. Tajā piedalījās 43 pieauguši cilvēki, kuriem bija jāsagatavo 15 minūšu dziesmu saraksts ar savām iemīļotākajām skumjajām melodijām, un 15 ar priecīgajām. Līdz ar to tika aptverta plaša dziesmu un žanru amplitūda – no Mocarta līdz Red Hot Chilly Peppers. Trīsdesmit minūšu sesijā katram dalībniekam tika rādīti cilvēku attēli ar dažādām emocijām. Eksperimentā izkristalizējās interesanta parādība - klausoties noteikta rakstura dziesmu, cilvēki labāk atpazina tieši šo konkrēto emociju.  Tas ir – klausoties priecīgu mūziku, viņi precīzāk atminēja pozitīvas emocijas, bet klausoties skumju – negatīvas. Turklāt, klausoties priecīgu mūziku, eksperimenta dalībnieki daudzas emocijas nolasīja nepareizi un negatīvās emocijas uztvēra kā pozitīvas.

Par to atblidīgs top-down process smadzenēs, kas saistīts ar apzināto uztveri. Smadzenes nepārtraukti salīdzina informāciju, ko iegūst no acīm ar to,  ko tās sagaida, balstoties uz to, ko zina par pasauli. Šī procesa galarezultāts ir tas, ko mēs piedzīvojam kā realitāti. No eksperimenta varam secināt, ka smadzenes veido ekspektācijas ne tikai balstoties uz pieredzi, bet arī uz noskaņojumu.

Avoti:
https://blogs.scientificamerican.com/guest-blog/music-can-change-the-way-we-see-the-world/
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0018861
www.dana.org/News/Different_Types_of_Music_May_Aid_Stroke_Recovery/