Kā noķert mūzu? Mūzika ir ceļš uz oriģinālām idejām!

13.03.2018

Kā noķert mūzu? Mūzika ir ceļš uz oriģinālām idejām!

Lai arī katram radošās jomas pārstāvim ir savas mūzas un savas metodes, kā koncentrēties darbam, zinātnieki pārliecinājušies, ka mūzika palīdz visiem. Tā spēj stimulēt radošajam darbam nepieciešamos smadzeņu laukus, tādējādi būtiskie ietekmējot darba produktivitāti un radošumu.

Domājot par rakstniekiem un viņu darba rutīnu, sastapsimies ar tūkstošiem savstarpēji pretrunīgiem ieteikumiem. Taču visi kā viens piekritīs, ka radošā procesā pēc iespējas jāizvairās no dažādiem uzmanības novērsējiem, lai nepazustu iesāktais domu lidojums. Un to vislabāk spēj nodrošināt mērena skaļuma muzikālais fons. Starptautiskās Floridas Universitātes pētījumā pierādīts, ka bērniem ar Uzmanības Deficīta hiperaktivitātes sindromu koncentrēties un ātrāk paveikt uzdevumus palīdz mūzikas klātbūtne. Līdz ar to – tas  palīdzēs  arī cilvēkiem, kuriem šādu traucējumu nav.

Apgalvojumam par mūzikas labvēlīgo ietekmi pievienojas arī Stenfordas Universitātes pētnieki, kuri savos pētījumos apstiprinājuši tēzi, ka mūzika palīdz strukturēt informāciju, kas ir neiztrūkstošs process, radot vai apstrādājot tekstus. Turklāt, izradās, ka šajā procesā var palīdzēt arī dziesmas ar tekstiem, jo dziesmu tekstu klausīšanās aktivizē Brokā un Vernikes laukus smadzenēs, kas ir atbildīgi par valodas funkcijām.

Publicists un autors Džons Avlons rakstniekus iedala tajos, kas raksta ar ausīm un kas raksta ar acīm. Vieniem rakstīšanas procesā nepieciešama mūzika, otriem svarīga vide. Taču, lai arī daļa atbildēs, ka mūziku radošajā procesā neklausās, tai tik un tā ir liela nozīme ideju radīšanā. Jau pirms mūsu ēras mūzikas nozīmi radošajā procesā pamanījis un novērtējis filozofs Platons, sakot, ka mūzika dod dvēseli Visumam, spārnus prātam, lidojumu iztēlei un dzīvību pasaulei mums apkārt. Cauri gadsimtiem, šim teicienam pievienojas desmitiem citu autoru un domātāju.

Avoti:
www.buzzfeed.com/danieldalton/write-music?utm_term=.ir9qxL5mry#.gln175bNVg
www.interlude.hk/front/8-surprising-ways-music-affects-and-benefits-our-brains/
https://lanternco.com/buzzfarmers-news/the-best-music-to-listen-to-while-writing/
www.adweek.com/galleycat/12-spotify-playlists-for-writers/39599