Kā mūzikas sarakstu padarīt par sava restorāna trumpi?
02.02.2018
Vispārzināma patiesība, ka uz restorānu nedodamies, lai remdinātu apetīti, bet gan lai gūtu jaunas un nebijušas sajūtas. Šajā piedzīvojumā tiek iesaistītas visas maņas un papildus garšas kārpiņām tiek iedarbināti arī tādi jutekļi kā redze un dzirde. Taču bieži vien muzikālais fons tiek atstāts novārtā, tā palaižot garām iespēju spēcīgāk ierakstīties apmeklētāja atmiņā.
Daudz runāts un pētīts kā mūzika var likt ilgāk uzkavēties restorānā vai rosināt apetīti. Taču, domājams, daudz svarīgāka par atstāto rēķinu, ir apmeklētāju apmierinātība. Un tā ir ļoti cieši saistīta ar radīto atmosfēru. Lai restorānā gūtajā pieredzē gavilētu ne tikai garšas, bet arī dzirdes “kārpiņas”, piedāvājam dažus ieteikumus.
Jo vairāk – jo labāk
Atbilde uz to, kādēļ svarīgi sastādīt pēc iespējas plašāku dziesmu sarakstu, meklējama pretjautājumā - cik reizes pēc kārtas tev būtu jānoklausās sava mīļākā dziesma līdz tā kļūtu par vienu no kaitinošākajām? Tiek lēsts, ka 600 dziesmas ir labs sākums – mūzikas pietiktu veselai nedēļai.
Aizmirsti par "Restaurant classics" mūzikas sarakstiem
Ja tavs restorāns būtu persona, kādu mūziku viņš klausītos? Pēc šāda principa būtu jāvadās katram restorāna īpašniekam, kuram svarīgs tā tēls. Cilvēkiem nesāks patikt mūzika no klasiskā restorānu mūzikas saraksta tikai tādēļ, ka viņš atrodas restorānā. Ja būsiet īpaši padomājuši par mūzikas pieskaņošanu ēdienkartei un restorāna tēlam, apmeklētāji to novērtēs. Piemēram, ja dienas piedāvājumā ir Pina Colada, sarakstu var padarīt interesantāku, iekļaut šo dziesmu. Neskaitāmās straumēšanas vietnēs var atrast dažnedažādus tematiskos sarakstus. Piemēram, nenopietnākiem pasākumiem pieejami pat mūzikas saraksti, kas veltīti vistas gaļas ēdieniem vai salātiem. Daudzviet pasaulē populāri ir arī tā dēvētie šefpavāru mūzikas saraksti, bet, ja pasniedzat meksikāņu virtuvi, vērts iedziļināties laikmetīgajā meksikāņu mūzikā. Pats galvenais - jo plašāk interpretēsiet sava restorāna tēlu, jo vieglāk būs atrast tam piemērotu mūziku.
Pielāgojies situācijai
Veidojot mūzikas sarakstu, svarīgi to sagrupēt. Piemēram, lēna tempa un enerģiskajās dziesmās. Ja restorānā būs tikai pāris, kurš klusi sarunājas, pielāgojies ar lēnākiem ritmiem, ja restorānā čalo vairākas ģimenes – aktīvāku. Galvenais, kas jāņem vērā – klusums vai pārlieku skaļa mūzika apmeklētājos raisa neapmierinātību.
Eksperimentē!
Muzikas topu dziesmas nebūt nav tas, ko apmeklētāji sagaida restorānos. Tā ir īpaši atlasīta mūzika, kur katrai dziesmai ir sava nozīme. Jo drosmīgāki būsiet, jo izteiktāks būs restorāna raksturs, jo spilgtāk tas iegulsies apmeklētāju atmiņā. Nav vienota viedokļa kāda mūzika tad īsti rosina apetīti - vieni apgalvo, ka klasiskā mūzika, citi to noliedz. Taču viena no lietām, ar kuru var eksperimentēt, ir garšas uztvere. Oksfordas universitātes Crossmodal Research laboratorijas pētnieki secinājuši, ka skaņdarbus augstākās toņkārtās, flautas un klavieres skaņas cilvēki asociē ar kaut ko saldu, bet ar rezonējošākus skaņdarbus ar zemākām toņkārtām – ar rūgtumu.
Iesaisti apmeklētājus
Viens no labākajiem veidiem kā uzzināt savu apmeklētāju muzikālo gaumi, ir iesaistīt viņus mūzikas saraksta veidošanā – vai nu ar sociālo tīklu palīdzību, vai, izmantojot kādu no neskaitāmajām aplikācijām. Piemēram, Rockbot vai Social Jukebox. Tādējādi iegūsiet noderīgu informāciju par vidējā apmeklētāja gaumi un varēsiet tam pielāgot daļu no mūzikas saraksta.
Atgādinām, ka Latvijā, atskaņojot mūziku publiskās vietās, nepieciešams saņemt Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) atļauju. Vairāk par līgumiem un tarifiem uzzini šeit: laipa.org.
Avoti:
https://simpleorder.com/2016/12/29/sound-psychology-choose-right-music-restaurant/
www.soundtrackyourbrand.com/content/blog/music-in-restaurants-guide
www.irishtimes.com/life-and-style/food-and-drink/can-music-affect-your-appetite-1.2759080
www.smithsonianmag.com/arts-culture/music-to-eat-by-179074764/
www.psychologytoday.com/blog/hide-and-seek/201407/the-psychology-restaurant-music