Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību no fonogrammu izmantotājiem.

Saskaņā ar Autortiesību likumu LaIPA veic atlīdzības iekasēšanu par muzikālo darbu ierakstu jeb fonogrammu izmantošanu, un nodrošina iekasētās atlīdzības sadali un izmaksas izpildītājiem un fonogrammu producentiem.

LaIPA ir ārvalstīs atzīta kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kas darbojas starptautisku blakustiesību organizāciju tīklā, tādējādi biedrība ir pilnvarota pārstāvēt vispasaules izpildītāju un producentu mantiskās tiesības.

LaIPA pārstāv visu Latvijas izpildītāju un fonogrammu producentu tiesības, kā arī ārvalstu izpildītāju, fonogrammu producentu, tajā skaitā neatkarīgo fonogrammu producentu un ierakstu kompāniju mantiskās tiesības. LaIPA pārstāv tādas pasaulē zināmas un ietekmīgas ierakstu kompānijas kā Sony, Warner, Universal un citas.

LaIPA ir viena no biedrības „Latvijas Mūzikas attīstības biedrība/Latvijas Mūzikas eksports” dibinātājām, kas saskaņā ar 2013. gada 19. marta biedru kopsapulces lēmumu ir piešķīrusi tai finansējumu, lai veicinātu Latvijā radītas mūzikas atpazīstamību starptautiski.

Funkcijas

LaIPA veic izpildītāju un fonogrammu producentu tiesību aizsardzības sistēmas sakārtošanu gan vietējā, gan starptautiskā mērogā.

Veicina labvēlīgus apstākļus izpildītāju un fonogrammu producentu darbībai, īstenojot viņu tiesības un aizstāvot viņu ekonomiskās intereses, nodrošinot pašmāju un ārvalstu izpildītāju un fonogrammu producentu mantisko tiesību kolektīvo pārvaldījumu Latvijas Republikā.

Saskaņā ar LR Kultūras ministrijas izsniegtajām atļaujām LaIPA administrē:

  • Publisko izpildījumu (veikali, restorāni, viesnīcas, pasākumi)
  • Raidīšanu radio un TV
  • Retranslēšanu pa kabeļiem
  • Reproducēšanu
  • Raidīšanu internetā u.c.

Vēsture

Biedrība "Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība" ir dibināta 1999. gada 22. jūlijā, apvienojoties izpildītājiem un fonogrammu producentiem. Aktīva darbība Blakustiesību administrēšanā saskaņā ar Autortiesību likumu uzsākta no 2003. gada. 

2003. gada 22. maijā LaIPA kļuva par SCAPR (The Societies' Council for the Collective Management of Performers' Rights) biedru, saņemot mandātu pārstāvēt visas SCAPR organizācijas un to biedrus Latvijas Republikā.

2004. gada 13. jūlijā IFPI (International Federation of Phonogram Industry) Sekretariāts nozīmēja LaIPA par Latvijas nacionālo ISRC (International Standard Recording Code) aģentūru.