STOP mītiem! Vai LaIPA administrē tikai mūziku, ko atskaņo Latvijā?

13.06.2017

STOP mītiem! Vai LaIPA administrē tikai mūziku, ko atskaņo Latvijā?

Viens no populārākajiem jautājumiem, ko saņem Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) darbinieki ir “Ja mana mūzika skan ārvalstīs, vai es par to saņemšu atlīdzību?”. Šajā rakstā skaidrosim, kā notiek mūzikas ierakstu monitorēšana un atlīdzību sadale.

Vispirms - LaIPA ir izpildītāju un fonogrammu producentu dibināta bezpeļņas organizācija.

LaIPA = mūziķi

Latvijā LaIPA veic gan pašmāju, gan ārvalstu tiesību īpašnieku mantisko tiesību kolektīvo pārvaldījumu. Biedrība pārstāv vairāk nekā 2 tūkstošus Latvijas un 2 miljonus ārvalstu izpildītājus un fonogrammu producentus, pamatojoties uz savstarpējiem pārstāvniecības līgumiem, kas noslēgti ar tiesību īpašniekiem un ārvalstu tiesību organizācijām.  LaIPA pārstāv arī neatkarīgo fonogrammu producentu un ierakstu kompāniju mantiskās tiesības kā Sony, Warner, Universal un citas.

LaIPA ir starptautiski atzīta organizācija un darbojas starptautisku blakustiesību organizāciju tīklā, kas vienīgā Latvijā administrē pašmāju un ārzemju izpildītāju un producentu tiesības saņemt atlīdzību par izmantoto mūziku.

Tas nozīmē, ka LaIPA apkopo mūzikas ierakstu izmantojuma datus par Latvijas teritorijā atskaņotajiem  mūzikas ierakstiem, savukārt,  starptautiskie partneri, pamatojoties uz sadarbības līgumu nosacījumiem, sniedz atskaites par mūzikas izmantojumu savu  valstu teritorijās. Ja Latvijas izpildītāju un producentu mūzikas ieraksti tiek atskaņoti ārvalstīs, noteiktās valsts organizācija pārskaita atlīdzību LaIPA un LaIPA to izmaksā pārstāvētajiem tiesību īpašniekiem.

Tāpēc LaIPA pārstāvētajiem tiesību īpašniekiem nav jāuztraucas – ja to radītā mūzika  tiek atskaņota ārvalstu radio, televīzijā vai kur citur, tā parādīsies starptautisko partneru iesniegtajās atskaitēs un tiks saņemta pienākošās atlīdzība caur LaIPA par darbu izmantošanu.

2016.gadā 42% no LaIPA atlīdzību sadalei novirzītās summas par Latvijā izmantotajiem mūzikas ierakstiem tika izmaksāti Latvijas tiesību īpašniekiem, savukārt, no ārvalstīm iekasētā atlīdzību summa 15 015 EUR tika izmaksāta 2016. gada decembrī.

!!! Konsultācijas par LaIPA pakalpojumiem un vairāk informācijas par atlīdzību sadali pieejamas, zvanot LaIPA darbiniekiem pa tālruņiem 67605023 vai 20398873, kā arī rakstot e-pastu