Liena Grīna: Radīts fonds “Līdzskaņa”, kas sniegs palīdzību grūtībās nonākušiem mūziķiem

08.02.2017

Liena Grīna: Radīts fonds “Līdzskaņa”, kas sniegs palīdzību grūtībās nonākušiem mūziķiem

Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība (LaIPA) nākusi klajā ar iniciatīvu un radījusi sociālo fondu “Līdzskaņa”, kura mērķis ir sniegt atbalstu grūtībās nonākušiem mūziķiem.

Fonda vadītāja Liena Grīna intervijā atklāj, ka “Līdzskaņa” piedāvātās palīdzības spektrs būs ļoti plašs, sniedzot finansiālu, praktisku un emocionālu atbalstu izpildītājiem un fonogrammu producentiem, lai palīdzētu atveseļoties, kā arī pārvarēt pēkšņus zaudējumus un grūtības dzīvē, kas vienlaikus liegušas māksliniekiem iespēju attīstīt savu radošumu un apgrūtinājušas sadzīvi, tādējādi arī izolējot māksliniekus no ierastās ikdienas vides. Primārā auditorija būs vecāka gadagājuma izpildītāji un fonogrammu producenti. Oficiāli fonds tika atklāts ar mediju brokastīm 8. februārī, piedaloties arī pašiem mūziķiem un platformas Ziedot.lv pārstāvjiem.

Vairāk par fonda “Līdzskaņa” dibināšanas mērķiem un piedāvāto palīdzību lasi intervijā ar tā vadītāju Lienu Grīnu.

Kā radās ideja dibināt šādu fondu?

Sākumā bija ideja veidot biedrību, kas palīdzētu attīstīties Latvijas mūzikas industrijai kopumā. Tāpēc pirms četriem gadiem LaIPA sadarbībā ar Latvijas Mūzikas informācijas centru izveidoja biedrību “Latvijas Mūzikas attīstības biedrība / Latvijas Mūzikas eksports”, kuras mērķis bija veicināt kvalitatīvu ierakstu radīšanu un celt Latvijā radītas mūzikas konkurētspējas latiņu. Šo gadu laikā biedrība vairāk sāka darboties virzienā, kas ir saistīts ar Latvijas mūzikas eksportēšanu un pārstāvniecību starptautiskās mūzikas konferencēs, bet mazāka uzmanība tika veltīta tieši iesaistes un sociāliem jautājumiem. Ideja dibināt fondu “Līdzskaņa” radās neformālā gaisotnē, redzot situāciju pēdējos gados, kad daudzi Latvijas mūziķi diemžēl mūs pameta vai bija spiesti lūgt sabiedrības atbalstu. Mēs sapratām, ka kādam ir jāiestājas par tiem mūziķiem, kuri atbalsta trūkuma dēļ izbeidz savu darbību un nodzīvo turpmāko dzīvi, jūtoties nevajadzīgi un sabiedrības aizmirsti.

Kāda konkrēti būs palīdzība, ko piedāvāsiet?

Viens fonda darbības loks saistās ar juridiskām konsultācijām un palīdzību autortiesību un blakustiesību jautājumos. Tas lielā mērā būs skaidrošanas process, liekot saprast, ka ikviens darbs, kura radīšanā mūziķis ir piedalījies, ir vērtība un viņam ir tiesības saņemt atlīdzību par sava darba izmantošanu. Primāri mūsu auditorija būs vecāka gadagājuma mūziķi, kuru izpratne par viņu tiesībām un iespējām ir ļoti vāja. Viņi ir lielu daļu mūža dzīvojuši Padomju Savienībā, kad mūzika un māksla piederēja tautai. Otra lieta ir veicināt mūziķos psiholoģisko apziņu, ka tad, ja veselības problēmu dēļ zūd fiziska spēja spēlēt instrumentu vai dziedāt, viņi vēl nav zuduši mūzikai. Šie mūziķi var darīt daudz citu lietu, sniedzot industrijai radošu pienesumu. Trešā lieta ir neparedzami gadījumi – kādam nodeg māja, studija vai tiek nozagti mūzikas instrumenti. Arī šādos gadījumos mēs piedāvāsim uzņemties starpnieka lomu, lai palīdzētu šīs problēmas atrisināt.

Iedomāsimies izpildītāju, kurš ir vecāka gadagājuma, savas dziesmas nav reģistrējis, viņa nodrošinājuma līmenis ir visai zems...

Mēs sazināmies ar viņu, palīdzam sastādīt visus nepieciešamos juridiskos dokumentus, kā arī noslēgt līgumus. Runa ir ne tikai par blakustiesībām, kas ir LaIPA pārvaldībā, bet arī autortiesībām, jo Latvijā ir daudz multifunkcionālu mūziķu, kuri ir gan dziesmu izpildītāji, gan autori, gan producenti. Tas nozīmē, mēs palīdzam arī apkopot konkrētam māksliniekam piederošo muzikālo darbu informāciju, jo tikai tā mēs varam saprast, cik daudz un uz kādiem darbiem viņam pieder tiesības, kā arī to, kur viņa skaņdarbi ir izmantoti. Šī brīža Autortiesību likums nosaka, ka tajā brīdī, kad tiek noslēgts līgums ar kolektīvā pārvaldījuma organizāciju, darba tiesību īpašniekam ir iespēja iegūt atlīdzību ar trīs gadu atpakaļejošu termiņu. Parasti tiem, kas līdz šim nav bijuši reģistrējušies, bet viņu skaņdarbi ir tikuši izmantoti, pirmais uzkrājums ir diezgan liels.

Vai situācija, ka Latvijā ir tik daudz nenovērtētu, aizmirstu mākslinieku, ir arī valsts atbildība?

Es teiktu, ka tas ir valstiska mēroga jautājums, jo Latvijas tiesību aktos nav tāda definējuma kā “populārā mūzika”. Ja valsts caur dažādiem fondiem sniedz atbalstu klasiskajai mūzikai, tad populārajai mūzikai šāda atbalsta nav vai tas ir salīdzinoši mazs. Tas nozīmē, ka  mūziķiem kuri ir nonākuši finansiālās vai sociālās grūtībās, nav iespēju no valsts iegūt nekādu īpašu palīdzību, kā vien vērsties pašvaldību sociālajos dienestos un vispārpieņemtā kartībā lūgt pēc palīdzības. Ņemot vērā mūziķu darba specifiku un juridiskos aspektus sniedzot muzikālos pakalpojumus, bieži viņu sociālās iemaksas nav bijušas pietiekami augstas, līdz ar to finansiālās grūtības dzīves otrajā pusē dažkārt var izrādīties ļoti smagas.

Jūsu palīdzēsiet tikai saviem biedriem?

Jā, jo arī organizāciju veido paši izpildītāji un ierakstu producenti. Bet jebkuram no tiem ir iespēja kļūt par LaIPA biedru.

Kādi ir fonda pirmie plāni, uzsākot darbību?

Mums ir vairāki ieteikumi gan no mūziķu vides, gan arī no ierakstu kompānijām, kur jau  ir vērsušies vairāki vecāka gadagājuma izpildītāji, kuriem ir veselības problēmas un nepieciešama palīdzība. Mēs darbosimies  sadarbībā ar portālu Ziedot.lv. Tā kā mūsu niša ir šaurāka, mēs katru stāstu neizcelsim plašākā mērogā, bet vairāk mūzikas industrijas vidē. Būs gan skaļāki, gan klusāki stāsti, kā arī vienkāršs ikdienas darbs, uzklausot un sniedzot juridisku vai psiholoģisku palīdzību. Fonda mērķis ir palīdzēt arī kampaņveidīgi, piemēram, aizbraucot ciemos Ziemassvētkos un sagādājot dāvaniņas vai rīkojot vasaras nometnes, kurās būs iespēja socializēties un kopā ar šī brīža aktuālajiem mūziķiem radīt jaunus skaņdarbus.

Ko darīt tiem, kuriem ir zināms kāds izpildītājs vai producents, kam varētu būt vajadzīga jūsu palīdzība?

Fondam ir izveidots Facebook konts, tāpat pieejama kontaktinformācija LaIPA un fonda mājaslapā. Mēs arī sadarbosimies ar pašvaldībām, lūdzot viņiem sniegt mums nepieciešamo informāciju. Tāpat organizācija LaIPA izsūtīs ikmēneša ziņu apskatu mūsu pārstāvētajiem tiesību īpašniekiem, arī tajā preventīvi aicinot sniegt šāda veida informāciju. Protams, jebkurā brīdī  ikviens var vienkārši piezvanīt uz LaIPA un šis jautājums tiks novirzīts fonda administratoram.

Un ko darīt cilvēkiem, kas vēlas atbalstīt fondu ar savu ziedojumu?

Atbalstīt! Tā ir iespēja izrādīt savu labo gribu un piedalīties kopējā Latvijas kultūras veidošanas procesā. Ir iespējams atbalstīt gan caur portālu lidzskana.lv un ziedot.lv, gan arī tiešā veidā slēgt atbalsta līgumus ar organizāciju.

Vai būs iespējams atbalstīt kādā citā veidā, ne tikai materiāli?

Jā, mēs esam padomājuši par alternatīvām iespējām, kā var ziedot. Viena no tādām ir iegādāties mūzikas ierakstus. Visi līdzekļi, kas tiks iegūti no fonda mājaslapā pārdotajiem ierakstiem, tiks novirzīti palīdzības sniegšanai. Fonda administratīvās izmaksas tiek segtas no LaIPA biedru atlīdzībām. Vēlāk būs iespēja iegādāties ne tikai ierakstus, bet arī dažāda veida reprezentatīvos materiālus. Nākotnē fondam varēs ziedot arī dažādu pasākumu un koncertu laikā. Tāpat jebkurš atbalstīt gribētājs var ziedojumu veikt materiālā formā- ziedojot preces vai pakalpojumus, vai vienkārši savu brīvo laiku.

Kā radās fonda nosaukums “Līdzskaņa”?

Ja nemaldos, pirmā ideja fonda nosaukumam bija “Neaizmirsti”. Lai mēs neaizmirstu šos cilvēkus un arī viņi paši neaizmirstu, ka ir daļa no mūzikas industrijas. Vārds “līdzskaņa” asociējas ar būšanu par līdzskani kādam cilvēkam, kuram ir problēmas, un tieši tu esi tas, kurš var veicināt viņa izkļūšanu no tām. Ikvienam ir svarīgi, lai smagā un grūtā brīdī ir kāds, kurš spēj sniegt atbalstu. Ne vienmēr tas nozīmē materiālu atbalstu, dažkārt pietiek ar otra uzklausīšanu. Mūziķa pasaule lielā mērā sastāv no skaņas. Lai tas nepārtrūktu un turpinātos arī tad, kad vairs nav iespēju fiziski radīt šo skaņu, ir vajadzīgs kāds, kurš palīdz un skan līdzi.

Kāda ir tava personīgā motivācija vadīt šo fondu?

Viss tas, ko es daru un kāpēc es esmu mūzikas industrijā, ir lielā mērā saistīts ar manu dzīves pieredzi. Mans tēvs bija mūziķis, tā zināmā mērā ir mana cieņa un atbildība pret viņu, kā arī mans dzīves aicinājums – palīdzēt, atbalstīt, turpināt!